Kapturnik

Charakterystyka 

Sierść dorosłych kapturników jest pokryta nieregularnymi ciemnymi plamami wielkości dłoni. Część twarzowa czarna aż do oczu. Młode są brązowoszare na wierzchu ciała i białe na spodzie. U samców nad nosem i górną częścią głowy występuje worek skórny, połączony z jamą nosową, zwierzę może go nadymać. Podczas nadymania ściany przegrody nosowej wystają na zewnątrz w postaci krwistoczerwonego pęcherza. U samic worek jest słabiej wykształcony.

Wymiary

Długość ciała193 - 350 cmWaga ciałado 400 kg (zdarza się więcej). Samce o blisko 20-25 procent większe i cięższe od samic.

Występowanie

Kapturnik zamieszkuje Morze Północne, Ocean Arktyczny, Cieśninę Davisa, jak również wody wokół Labradoru i Nowej Fundlandii. Główne obszary rozrodcze tego gatunku leżą na północ od wyspy Jan Mayen, na zachodnim wybrzeżu Grenlandii, a także na północ i na południe od Nowej Fundlandii.

Środowisko

Gatunek ten pojawia się w pobliżu lądu tylko wraz z dryfującym lodem (tam też się rodzą młode). Najchętniej trzyma się wód o dużej głębokości.

Tryb życia 

Kapturniki są przystosowane do życia na otwartym morzu. Świetnie nurkują na głębokość ponad 300 m, pozostając pod wodą około 25 minut i pokonując duże odległości.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz